არაფორმალური ზრდასრულთა განათლების განვითარებისა და გაძლიერების მხარდაჭერის პროექტი
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში არაფორმალური ზრდასრულთა განათლების პოპულარიზების, განვითარებისა და გაძლიერების ხელშემწყობი აქტივობების განხორციელებას.
ფორმალური განათლების ფარგლებში, საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელმა, წევრ ცენტრთან თანამშრომლობით, ,,მსუბუქი სამკერვალო ნაწარმის კერვის'' კურსზესახელმწიფოს მიერ აღიარებული სერტიფიკატის გაცემისუფლება მოიპოვა. კურსის განხორციელება ქსელს 3 წლისვადით შეუძლია.პროგრამის განხორციელებას GAEN თავის წევრ, ზრდასრულთა განათლების 9 ცენტრში გეგმავს, სადაც აღნიშნული კურსი ეტაპობრივად გაიხსნება. ცენტრებში წინასწარ გაკეთდება ინფორმაცია და მსურველებს რეგისტრაცია შეეძლებათ. სახელმწიფოს მიერ აღიარებულისერტიფიკატი მათ დასაქმების, რეალიზებისა და სამომავლო განვითარების მეტ შესაძლებლობას მისცემს.პროფესიული მომზადების აღნიშნული პროგრამის მიზანი ფორმალური განათლების ფარგლებში შესაბამისისაქმიანობის განხორციელება და სახელმწიფოს მიერ აღიარებული პროფესიული განათლების დამადასტურებელიდოკუმენტის - სერტიფიკატის გაცემაა. ეს ნიშნავს იმას, რომ მსმენელები პროგრამის წარმატებით დასრულებისშემთხვევაში სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ სერტიფიკატს მიიღებენ. და ეს არ მოხდება მხოლოდ კერვის კურსზე. მომავალში ასეთივე განაცხადის გაკეთებას საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელი სხვა პროფესიულ პროგრამებზეც გეგმავს.
ქსელის წევრი ორგანიზაციების ინსტიტუციური გაძლიერება მნიშვნელოვანი კომპონენტია GAEN-ის სტრატეგიული მიზნების მიღწევისა და წევრი ორგანიზაციების მუშაობის ეფექტიანობის უზრუნველყოფისთვის. 2020 წელსდაგეგმილი აქტივობები ჩვენი ცენტრების საჭიროებათა ანალიზს ეყრდნობა.ქვეყანაში არსებული ვითარების მიუხედავად,2020 წლის პირველ ნახევარში GAEN-მა 3 ძირითადი თემატიკის ონლაინ ტრენინგების ჩატარებას გაუწია ორგანიზება. მსოფლიო ჯანდაცვისორგანიზაციისა თუ ადგილობრივი ორგანიზაციების რეკომენდაციების თანახმად, ორგანიზაციები და კომპანიები დისტანციური მუშაობისრეჟიმზე გადავიდნენ განუსაზღვრელი ვადით. არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით, საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელმა (GAEN),რეკომენდაციების შესაბამისად, ხელი შეუწყო მისიწევრი ზრდასრულთა და სათემო განათლების ცენტრების ეფექტურ მუშაობას და დაეხმარა მათ, არსებულ გამოწვევაზე სათანადოდ ეპასუხათ.
2020 წლის 13 და 15 მაისს GAEN-ის დაკვეთით ონლაინ ტრენინგი ჩატარდასახანძრო უსაფრთხოების ინსტრუქტაჟზე და პირველად სამედიცინო დახმარებაზე. ტრენინგები ZOOM-ის აპლიკაციაში შედგა ორ ნაკადად ცენტრის დირექტორებისთვის და ცენტრის თანამშრომლებისთვის. სახანძრო უსაფრთხოებისინსტრუქტაჟის ტრენინგს დავით გოგსაძე უძღვებოდა, ხოლო პირველადი სამედიცინო დახმარების ტრენინგს - მაიაგოგაშვილი. ტრენინგებში 12 ცენტრისდირექტორი და ცენტრიდან თითო თანამშრომელი მონაწილეობდა. ტრენინგებზე ყველა ის საკითხი განიხილეს,რომელიც ცენტრების თანამშრომლებსშრომის უსაფრთხოების დაცვაში დაეხმარება ადგილებზე
2020 წლის 28-30სექტემბერს საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელისწევრი ცენტრების ადმინისტრაციის თანამშრომლებისთვის ონლაინ რეჟიმში სამდღიანიტრენინგი ჩატარდა ცენტრებისადმინისტრირებისა და მართვის საკითხზე.ტრენინგში ზრდასრულთა/სათემოგაანთლების ცენტრების 14 თანამშრომელი მონაწილეობდა და მას გამოცდილი ტრენერი პავლე თვალიაშვილი უძღვებოდა.ქსელის წევრი ორგანიზაციების ინსტიტუციური გაძლიერება მნიშვნელოვანი კომპონენტია GAEN-ის სტრატეგიული მიზნების მიღწევისა და წევრიორგანიზაციების მუშაობის ეფექტიანობის უზრუნველყოფისთვის. შესაბამისად, ცენტრების ადმინისტრაციისწევრებიც ორგანიზაციის ადმინისტრირებისა და მენეჯმენტის ძირითად საკითხებში გადამზადდნენ. მონაწილებიაქტიურად ჩაერთვნენ სესიებში, როგორც ინდივიდუალურ, ისე ჯგუფურდავალებებში.მონაწილეებმა პრაქტიკულად გაიარეს ის საკითხები, რომლებიც ყოველდღიურ რეჟიმში ორგანიზაციაში მუშაობისას სჭირდებათ: ორგანიგრამა, ფუნქციების განაწილება, დოკუმენტებისმოწესრიგება, სიებისა და ჟურნალების შედგენა, დოკუმენტების დაარქივება, ანგარიშებისთვისმასალების შეგროვება, სოციალური ქსელის მართვა, სტატისტიკის წარმოება, ოფიციალურიწერილების მომზადება, პრეზენტაციის ჩატარება და ცენტრების ადმინისტრირებისთვის სხვასაჭირო თემები.
უკვე წლებია, საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელი/GAEN ყოველი წლის ბოლოსტრადიციულად მართავს შემაჯამებელ ღონისძიებას, რომელზეც განვლილი წლის განმავლობაშიმიღწეულ შედეგებსა და წარმატებულ პირებს წარმოაჩენს. ტრადიცია წელსაც არ დაირღვა დაშექმნილი რეალობდან გამომდინარე, მართალია, ჩვეული საზეიმო ღონისძიებით ვერა, მაგრამZoom-ის საშუალებით, დისტანციურად, მაინც საზეიმოდ და საინტერესოდ ჩატარდა 8 დეკემბერს. ონლაინ შეხვედრაში ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონიდან 90-მდე წარმომადგენელი მონაწილეობდა, რომელთა შორის იყვნენ DVV International-ის საქართველოს ოფისის თანამშრომლები,ა(ა)იპ საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელის თორმეტივე წევრი ცენტრის თანამშზრდასრულთა განათლებისსაუკეთესონი - 20203რომლები, ბენეფიციარები, ტრენერები, პარტნიორი მუნიციპალიტეტების მერიებისა და საკრებულოების წარმომადგენლები, მათშორის: ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე,ლაგოდეხის მუნციპალიტეტის მერი, ხონის მუნიციპალიტეტის მერი, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის მერი და საკრებულოს თავმჯდომარე.
რადგან დღევანდელ რეალობაში ჩვენი ყოველდღიური ცხოვრება და საქმიანობა, ფაქტობრივად,მთლიანად ელექტრონულ სივრცეზე გადაეწყო, ინტერნეტ მომსახურებამ კიდევ უფრო მეტი ფასი დამნიშვნელობა შეიძინა. ამ ფორმით დღეს თითქმის ყველანაირი სერვისის მიღებაა შესაძლებელი და ადამიანებს სახლიდან გაუსვლელად შეუძლიათ არა მხოლოდ დაგეგმონ, არამედ მოიძიონ და განახორციელონმათთვის სასურველი სერვისი. Dvv.gaen.org.ge ის ვებ პორტალია, რომელიც საქართველოს მოქალაქეებსპროფესიული და პიროვნული განვითარების ხელშემწყობი საგანმანათლებლო კურსების მოძიებაში ეხმარება, ხოლო განათლების პროვაიდერ ორგანიზაციებს საშუალებას აძლევს, თავიანთი კურსების შესახებ უფასოდ ატვირთონ ინფორმაცია და საკუთარი მომსახურება შესთავაზონ მოსახლეობას. DVVInternational საქართველოს ოფისის ორგანიზებითა და გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა დაDvv.gaen.org.ge -სასურველი კურსებისმოძიებაში დაგეხმარებათ6„კომპეტენციებზე დაფუძნებული სწავლებისადა შეფასების მიდგომები”განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ) ფინანსური მხარდაჭერით იგი ივლისში შეიქმნა და დღეისათვის 360-ზე მეტ ორგანიზაციას აერთიანებს. ვებპორტალზე ინფორმაციის მოძიება შესაძლებელიაროგორც რეგიონების, მუნიციპალიტეტების, ასევე საგანმანათლებლო კურსების ტიპისა და ორგანიზაციების მიხედვით, რაც დაინტერესებულ პირებსსაშუალებას აძლევს, სასურველი ინფორმაცია ოპერატიულად და ამომწურავადმოიპოვონ. ვებგვერდი ორენოვანია - ქართული და ინგლისური, აქვს საძიებო და გაწევრიანების ფანჯარა, სადაც როგორც სასურველი კურსების მოძიება, ისე შეთავაზებაა შესაძლებელი. გვერდის ბოლოს კი მითითებულია საკონტქატო ინფორმაცია. მსურველებს შეუძლათ მიმართონ საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელს GAEN,სადაც მათ კვალიფიციურად დაეხმარებიან. ვებგვერდის შექმნასა და ტექნიკურ გამართულობაზე კომპანია Omedia ზრუნავს.
13 დეკემბერს ა(ა)იპ საქართველოსზრდასრულთა განათლების ქსელის წევრი ცენტრების ადმინისტრაციისა დაპროფესიული მომზადების/გადამზადების პროგრამების განმახორციელებელიპირების გადამზადების მიზნით, მხარდამჭერი ღონისძიებების ფარგლებში,ონლაინ ტრენინგი ჩატარდა თემაზე:„კომპეტენციებზე დაფუძნებული სწავლებისა და შეფასების მიდგომები”.ტრენინგზე დეტალურად განიხილესშემდეგი ძირითადი თემები:• კომპეტენციებზე დაფუძნებულისწავლება• კომპეტენციებზე დაფუძნებულიშეფასება7• შეფასების პროცესის დაგეგმვა• შეფასების ინსტრუმენტის სტრუქტურა და შემუშავების პროცედურა• შეფასების ინსტრუმენტების ვალიდაცია• შეფასების პროცესის განხორციელება• შეფასების მტკიცებულებების მოპოვება• შეფასების გაფორმება• შეფასების პროცესის ხარისხის უზრუნველყოფატრენინგი, რომელსაც 30 მსმენელი ესწრებოდა, ინტერაქტიულ რეჟიმში წარიმართა. მონაწილეებმა შეფასების მეთოდები და ინსტრუმენტები პრაქტიკული მაგალითების სახით განიხილეს. თითოეულ მონაწილეს GAEN სერტიფიკატს გადასცემს.ზრდასრულთა/სათემო განათლების ცენტრებში პროფესიული მომზადებისა და პროფესიული გადამზადების პროგრამების დანერგვა და მხარდაჭერა ერთ-ერთი პრიორიტეტულიმიმართულებაა ა(ა)იპ საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელისთვის. ამიტომ ამ პროცესს GAEN მომავალ წელსაც გააგრძელებს და კვლავაც აქტიურად განახორციელებს შესაბამისმხარდამჭერ ღონისძიებებსა და აქტივობებს.
ა(ა)იპ საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელმა მიმდინარე წელს წევრი ზრდასრულთა/სათემო განათლების ცენტრებისთვის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პროცესი წამოიწყო- ადმინისტრაციული პერსონალის მომზადება დაიწყო ხარისხის უზრუნვეყოფის თანამედროვესისტემების შესაბამისად.პირველ ეტაპზე, საპილოტე რეჟიმში, GAEN-ის ორი ცენტრი იყო ჩართული: ჩოხატაურის 8ელექტრონული ბიულეტენი მომზადებულიასახალხო უნივერსიტეტთა გერმანული ასოციაციისDVV International ფინანსური მხარდაჭერით.რედაქტორირიტა ბაინდურაშვილისაკონტაქტო ინფორმაცია:საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელიმისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას N8, II სართულიტელეფონი: 2222584ელ.ფოსტა: info@gaen.org.geვებ-გვერდი: www.gaen.org.geზრდასრულთა განათლების ცენტრი და ჯვარის სათემო განათლების ცენტრი. თითოეული მათგანისთვის შემუშავდა და გაიწერა სპეციალური საოპერაციოპროცედურები (SOP) ხარისხის უზრუნველოფის საერთაშორისო სტანდარტის ISO 9001 ( PDCA ციკლი) მიხედვით.აღნიშნული ცენტრებისთვის განხორციელდა:ძირითადი და დამხმარე პროცესების იდენტიფიცირება;დამხმარე პროცესებისთვის ქვეპროცესებისა და პროცედურების იდენტიფიცირება;პროცესსა და პროცედურებზე პასუხისმგებელი პირების განსაზღვრა;შემუშავდა პერსონალის მართვის პოლიტიკა და გაიწერა პერსონალის საკვალიფიკაციო მოთხოვნები და სამუშაო აღწერილობა

The project aims to promote, develop and strengthen non-formal adult education in Georgia.
Within the framework of formal education, the Georgian Adult Education Network, in cooperation with the Member Center, has obtained the issuance of a certificate recognized by the "Light Sewing Product Sewing" course-state. The course can be implemented by the network for 3 years. The program is implemented by GAEN in its member, 9 adult education centers, where the course will be opened in stages. Information will be provided in advance in the centers and those who wish can register. The state-recognized certificate will give them more opportunities for employment, realization and future development. This means that trainees will receive a state-recognized certificate upon successful completion of the program. And it doesn’t just happen on a sewing course. In the future, the Georgian Adult Education Network plans to make a similar application for other professional programs.
Institutional strengthening of network member organizations is an important component in achieving GAEN's strategic goals and ensuring the effectiveness of the work of member organizations. The activities planned for 2020 are based on the needs analysis of our centers. Despite the current situation in the country, in the first half of 2020 GAEN organized 3 main trainings on online topics. According to the recommendations of the World Health Organization or local organizations, organizations and companies have switched to remote work mode for an indefinite period of time. Given the current situation, the Georgian Adult Education Network (GAEN), in accordance with the recommendations, facilitated the effective work of its member adult and community education centers and helped them to respond appropriately to the challenge.
On May 13 and 15, 2020, GAEN commissioned an online training on fire safety instruction and first aid. The trainings in the ZOOM application were conducted in two streams for the center directors and the center staff. Davit Gogsadze led the fire safety instruction, and Mayagogashvili led the first aid training. 12 center directors and one employee from the center participated in the trainings. The trainings discussed all the issues that will help the staff of the centers to ensure labor safety on the ground
On September 28-30, 2020, a three-day online training was conducted for the staff of the Adult Education Network Membership Centers of Georgia on the administration and management of the centers. And to ensure the efficiency of the work of member organizations. Accordingly, the administration members of the centers were also trained in the basic issues of the organization's administration and management. Participants actively participated in the sessions, both individually and in groups. , Presentation and other topics necessary for the administration of the centers.
For years, the Georgian Adult Education Network / GAEN has traditionally held a summarizing event at the end of each year to present the results achieved and successful individuals over the past year. The tradition was not broken this year either due to the created reality, though not with the usual festive event, but through Zoom, remotely, still solemnly and interestingly held on December 8th. The online meeting was attended by about 90 representatives from different regions of the country, including DVV International Georgia's staff, all twelve members of the A (A) IP Georgia Adult Education Network - Better Education of 2020 - Beneficiaries, Trainers, Representatives of Partner Municipalities, City Councils Among them: Chairman of Kharagauli Municipality Sakrebulo, Mayor of Lagodekhi Municipality, Mayor of Khoni Municipality, Mayor of Ambrolauri Municipality and Chairman of the Sakrebulo.
Because in today’s reality our daily lives and activities have been virtually entirely electronic space, internet services have acquired even more price significance. In this way, almost all services are available today, and people can not only plan, but also find and implement the desired service without leaving home. Dvv.gaen.org.ge is a web portal that helps Georgian citizens find vocational and personal development training courses, and allows education providers to upload information about their courses for free and offer their services to the public. Organized by the DVVInternational Georgia office and assisted by the German Economic Cooperation and Dvv.gaen.org.ge-seeking courses, 6 "Competency-Based Learning and Assessment Approaches" were funded by the Federal Ministry of Development (BMZ). The information can be found on the web portal according to the regions, municipalities, as well as the type of educational courses and organizations, which allows the interested persons to obtain the desired information promptly and exhaustively. The website is bilingual - Georgian and English, has a search and membership window, where you can find and offer the desired courses. Contact information is indicated at the bottom of the page. Those interested can apply to the Georgian Adult Education Network GAEN, where they will be qualified to help. Omedia takes care of the creation and technical maintenance of the website.
On December 13, in the framework of support activities, an online training was held on the topic: "Competency-Based Teaching and Assessment Approaches" to support the implementation of vocational training / retraining programs for the administration of the A (A) IP Adult Education Network Member Centers in Georgia. Competency-Based Assessment 7 • Assessment Process Planning • Assessment Tool Structure and Development Procedure • Validation of Assessment Tools • Implementation of Assessment Process • Obtaining Evidence Evaluation • Formulation of Assessment • Quality Assurance of Assessment Process, which was attended by 30 trainees, was interactive. Participants discussed assessment methods and tools as practical examples. Each participant will be awarded a GAEN certificate. The introduction and support of vocational training and vocational training programs in adult / community education centers is one of the priority directions for the A (A) IP Georgia Adult Education Network. Therefore, GAEN will continue this process next year and will continue to actively implement appropriate support measures and activities.
A (A) IP Adult Education Network of Georgia has launched another important process for member adult / community education centers this year - training of administrative staff in accordance with modern quality assurance systems. With the financial support of the German Association of Universities DVV International. Editor-in-Chief Baindurashvili Contact information: Georgian Adult Education Network Address: Tbilisi, A. Politkovskaya N8, II floor Phone: 2222584 E-mail: info@gaen.org.ge Website: www.gaen.org.ge Adult Education Center and Jvari Community Education Center. Special operating procedures (SOPs) were developed and written for each of them in accordance with the international standard of quality assurance ISO 9001 (PDCA cycle). And staff qualification requirements and job descriptions were written