არაფორმალური ზრდასრულთა განათლების განვითარებისა და გაძლიერების მხარდაჭერის პროექტი
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში არაფორმალური ზრდასრულთა განათლების პოპულარიზების, განვითარებისა და გაძლიერების ხელშემწყობი აქტივობების განხორციელებას.
საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელის (GAEN) დაკვეთით 2019 წლის23-25 მაისს GAEN-ის ოფისში პროექტის ნარატიული ანგარიშის მომზადების ტექნიკების თემაზე სამ დღიანი ტრენინგი ჩატარდა.ტრენინგის კონკრეტული მიზანი იყო ანგარიშგების საკითხებზე ზრდასრულთა განათლების ცენტრების დირექტორებისა დაადმინისტრაციის თანამშრომელთა ცოდნისა და შესაძლებლობების გაზრდა, რაც თეორიულ და პრაქტიკულ სწავლებას მოიცავდა. ტრენინგს 13 მონაწილე ჰყავდა, რომელთაც ტრენინგის დახმარებით ნარატიულიანგარიშის წერის უნარები გაიუმჯობესესდა მიღებული ცოდნით მომავალში შეძლებენ, ანალიტიკურად და ნათლად გადმოსცენპროექტის განვითარების ეტაპები, განხორციელებული აქტივობების შედეგად მიღწეული შედეგები.
24 აპრილს, ხარაგაულში სახალხო უნივერსიტეტთა გერმანულმა ასოციაციამ DVVInternational ზრდასრულთა განათლების კიდევერთი ცენტრი გახსნა. ცენტრი რიგით მეთერთმეტეა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონშიმოქმედ DVV-ს ცენტრებს შორის. ახალი წევრი ორგანიზაციის შესაძლებლობების გაძლიერებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს,რისთვისაც GAEN-მა 11-12 ივნისს ხარაგაულის ცენტრში ტრენერებისთვის ტრენინგი ჩაატარა.
GAEN-ის ერთ-ერთი სტრატეგიული მიმართულებაქსელში გაერთიანებული ცენტრების ადმინისტრაციისა დატრენერების შესაძლებლობების გაძლიერებაა. როგორც2018 წლის საჭიროებების შეფასების შედეგებით გამოვლინდა, მიზანშეწონილია, ცენტრის ადმინისტრაციის წარმომადგენელბისთვის ტრენინგი მარკეტინგის საკითხებზეჩატარდეს. ეს, ერთი მხრივ,ხელს შეუწყობს ცენტრებშიგანხორციელებულ კურსებზე(და სხვა სერვისები) მოთხოვნადობის ზრდას, საპროექტოგანაცხადის შექმნისას კი ისეთი ნიუანსების გათავლისწინებას, რომელიც დონორისთვის მიმზიდველს გახდისპროექტს და მეორე მხრივ,ცენტრების ბაზაზე არსებული სოციალური საწარმოებისპროდუქციისა ან/და სერვისების გაყიდვას.
საქართველოს ზრდასრულთაგანათლების ქსელი GAEN წელსუკვე მეხუთედ ატარებს კონკურსსჟურნალისტებისთვის, რომელმაცზრდასრულთა განათლების თემაზე პრესასა და ინტერნეტსივრცეში გამოქვეყნებული საუკეთესოჟურნალისტური ნაშრომი და საუკეთესო ტელე-რადიო სიუჟეტიუნდა გამოავლინოს. კონკურსიპირველად 2015 წელს ჩატარდადა მას შემდეგ ტრადიციად იქცა- ყოველწლიურად ერთი ან ორისაუკეთესო ნაშრომი და ავტორივლინდება და ჯილდოვდება ფულადი პრიზით. გასულ წელს კონკურსს სხვა ნომინაციებიც დაემატა და ასევე გამოვლინდა ზრდასრულთა განათლებაში მოღვაწესაუკეთესო სათემო განათლებისცენტრი.
საქართველოს ზრდასრულთა განათლებისქსელის (GAEN) დაკვეთით, 2019 წლის 18-20სექტემბერს, GAEN-ის ოფისში, საპროექტოგანაცხადის მომზადების თემაზე ჩატარდასამდღიანი ტრენინგი, რომელსაც პავლე თვალიაშვილი უძღვებოდა. ტრენინგის სამიზნეჯგუფი სათემო და ზრდასრულთა განათლების ცენტრების წარმომადგენლებისგან შედგებოდა, რომლებთანაც ტრენინგის გეგმა დაშინაარსი წინასწარ შეთანხმდა. მონაწილეები აქტიურად ჩაერთვნენ როგორც ინდივიდუალურ, ისე ჯგუფურ დავალებებში, ასევე- დისკუსიებში.
2019 წლის 3 ივნისს საქართველოს უნივერსიტეტსადა საქართველოს ზრდასრულთა განათლების ქსელს(GAEN) შორის, საქართველოს განათლების სისტემაში გატარებული და გასატარებელი პროგრესული რეფორმების განხორციელებისმიზნით, თანამშრომლობისმემორანდუმი გაფორმდა. ამმნიშვნელოვანი შეთანხმებისკონკრეტული მიზანი განათლების ხელმისაწვდომობისგაზრდაა, განსაკუთრებით,რეგიონებში. აღნიშნული მიმართულებით ერთობლივიაქტივობების, პროექტებისადა ღონისძიებების ორგანიზება იგეგმება, რაც ხელსშეუწყობს არაფორმალურიგანათლებისა და მისი მნიშვნელობის შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებას. მემორანდუმი ფორმალური და არაფორმალურიგანათლების გაერთიანებითადა ერთობლივი ძალისხმევით წინ გადადგმული ნაბიჯიდა მნიშვნელოვანი მიღწევააზრდასრულთა განათლებისპოპულარიზაციისა და პრაქტიკაში მისი დანერგვისკენ.

The project aims to promote, develop and strengthen non-formal adult education in Georgia.
On May 23-25, 2019, the Georgian Adult Education Network (GAEN) commissioned a three-day training on project narrative report preparation techniques at the GAEN office. Included. The training had 13 participants, who with the help of the training will be able to improve their narrative reporting skills with the acquired knowledge.
On April 24, the German Association of Public Universities in Kharagauli opened the DVVInternational Adult Education Center. The center is the eleventh among DVV centers operating in different regions of Georgia. Strengthening the capacity of the new member organization is of particular importance, for which GAEN conducted a training for trainers at the Kharagauli Center on June 11-12.
One of the strategic directions of GAEN is to strengthen the training capacity of the United Centers administration in the network. As the results of the 2018 needs assessment revealed, it is advisable to conduct training on marketing issues for the representatives of the Center administration. This, on the one hand, will increase the demand for courses (and other services) in the centers, take into account the nuances of creating a project application that will make the project attractive to the donor, and on the other hand, sell products and / or services of social enterprises based on the centers.
Georgian Adult Education Network GAEN is holding a competition for journalists for the fifth time this year, which has revealed the best journalistic work on the topic of adult education published in the press and on the Internet and the best TV and radio story. The competition was first held in 2015 and has since become a tradition - one or two of the best works are awarded annually and are awarded and awarded with a cash prize. Other nominations were added to the competition last year, and the Center for the Best Community Education in Adult Education was also revealed.
By order of the Georgian Adult Education Network (GAEN), on September 18-20, 2019, a three-day training on project application preparation was held at the GAEN office, led by Pavle Tvaliashvili. The target group of the training consisted of representatives of community and adult education centers with whom the training plan and content were agreed in advance. Participants were actively involved in both individual and group assignments as well as discussions.
On June 3, 2019, a Memorandum of Understanding was signed between the University of Georgia and the Georgian Adult Education Network (GAEN) for the implementation of progressive reforms in the education system of Georgia. The specific purpose of this important agreement is to increase access to education, especially in the regions. It is planned to organize joint activities, projects and events in this direction, which will help raise public awareness about non-formal education and its importance. The Memorandum is a significant step towards the popularization of adult education and its implementation in practice by combining formal and non-formal education and joint efforts.